V sobotu 14. června navštívil senátor Miroslav Antl se svým asistentem Miroslavem Hofmannem třetí ročník Rychnovského dřevořezání. Součástí svátků dřeva je také sympozium řezbářů, kteří letos vdechli život celkem 12 marionetám.
„Je to jedna z dalších krásných akcí pro rodiče a děti, takže jsem přijel velice rád. První rok na dřevořezání vznikaly hračky, druhý ročník byl ve znamení výroby postav pro betlém a letos jsou to krásné loutky,“ uvedl pro televizi V1 Miroslav Antl.
Organizátorka akce paní doktorka Marie Otavová v slavnostním zahájení na rychnovském zámku uvedla, že na výrobě marionet pracovalo 6 řezbářů a každý vyřezal dvě marionety. „Zvolili jsme nejtypičtější postavy z pohádek jako je princezna, pak král nebo kašpárek. Naším přáním je, aby se s loutkami v Rychnově co nejdříve odehrálo představení,“ dodala Marie Otavová.
Součástí slavnostního zahájení byl také křest knihy „Nekonečný svět české hračky“. A jelikož jednou ze spoluautorek knížky je i paní Pecháčková z rychnovského Muzea hraček, bylo to setkání o to příjemnější. Muzeum totiž najdete na staré radnici hned vedle regionální senátorské kanceláře. Pan senátor Antl obdržel od paní Pecháčkové tuto krásnou knihu.
Po celé odpoledne čekaly na návštěvníky kostýmované prohlídky zámeckých komnat v projektu „Historie ožívá“. Návštěvníci se tak mohli osobně setkat s tajemnou Bohunkou - Bílou paní, díky katu Mydláři nahlédli do tajů katovského řemesla a proslulý architekt Jan Blažej Santini prozradil, kterým stavbám vtiskl jejich tvář.
A co říci závěrem? Rychnovské dřevořezání nabízí bohatou škálu předmětů ze dřeva, možnost setkání se s těmi, pro které se stalo dřevo a jeho opracování zálibou, koníčkem nebo profesí. Zámecké interiéry nabídly okouzlující květinová aranžmá z živých květin a dřevin, marionety, loutky a unikátní práce vystavovatelů.
Z Rychnovského dřevořezání se tak stává tradice. A to je dobře!