PARLAMENTNÍ LISTY - dotaz SMS = odpověď:
Dobry den. Jaký je Váš názor na případ ve Žďáru nad Sázavou, kde vraždila schizofrenička, která již dříve v Havířově ohrožovala děti a učitelku pobodala?
Kdo nese odpovědnost? Nemělo by se legislativně více zamezit pohybu agresivních psychicky nemocných lidí na veřejnosti? Diky. L. Petrik, parlamentni listy.cz
Odpověď:
Já jsem na tuto otázku telegraficky reagoval v dnešním poledním předvolebním Duelu na ČT 24. Podle mne je stávající právní úprava ochranného léčení (OL) a zabezpečovací detence postačující. Řeší ji trestní zákoník a procesně trestní řád. Z těchto předpisů jasně vyplývá, že o přeměně OL a propuštění z OL rozhoduje okresní soud ve veřejném zasedání. Soud hlavně vychází z psychiatrické expertizy a dalších zpráv. Je tam také státní zástupce, který se k věci vyjadřuje – a má právo podat stížnost. Takže za vadný psychiatrický a popř. psychologický posudek odpovídá zpracovatel (psychiatr) – a za špatné rozhodnutí o propuštění z ústavního ochranného léčení soud a do jisté míry i státní zástupce. Pokud se občan nedostavuje k výkonu ambulantního OL, musí psychiatr ihned informovat soud – a ten musí okamžitě rozhodnout o návrhu na přeměnu OL v ústavní. Znalci, soudci a státní zástupci nesou odpovědnost kárnou či kázeňskou, ale i trestní. Nechápu, co zas chtějí politici a ministři řešit. Platné právní předpisy tu máme – a je nutné vyvodit konkrétní odpovědnost proti tomu, kdo pochybil. Je to věc přístupu k plnění povinností – a nikoliv dalších nových předpisů. Náš právní řád je už takhle nepřehledný a je třeba se ho naučit – a hlavně jej respektovat. Což se evidentně neděje. Když někdo nezná základní trestní kodexy, těžko se bude učit další a další novely, vyhlášky, směrnice…
Mirek Antl