V pátek 28. prosince se konala se zájmem očekávaná poslední schůze Senátu v roce 2012. Senát mohl schválit návrhy změn zákona o platech soudců, které předložil Ústavně-právní výbor (= ÚPV)... Pozměňovací návrhy předložil předseda senátního ÚPV sen. JUDr. Miroslav Antl a doplnila je paní senátorka Eliška Wagnerová. Podstatou komplexního návrhu byla úprava koeficientu pro výpočet platu soudců tak, aby tento byl v souladu s Nálezem Ústavního soudu ČR (ze dne 3.5.2012 pod sp. zn. Pl ÚS 33/11, publikovaný pod č. 181/2012 Sb.). Jiný koeficient není možný – a jak senátor Miroslav Antl opakovaně připomněl, Nálezy Ústavního soudu ČR jsou dle české Ústavy závazné pro všechny občany – a zejména pro zákonodárce, protože pokud oni nerespektují ústavní pořádek ČR a české zákony, pak to zřejmě nemohou požadovat od ostatních občanů. Druhou částí komplexního pozměňovacího návrhu bylo vypuštění poslaneckého přílepku, jimž poslanci nad rámec vládního návrhu a zcela mimo zmíněný Nález Ústavního soudu ČR navrhli neodvádět pojistné (sociální a zdravotní) z cestovních náhrad. Takový požadavek by byl jistě logický, zvláště když cestovní náhrady se u ostatních zaměstnanců nezdaňují vůbec, ale v této době, kdy se všeobecně šetří a lidem peníze chybí, takové finanční přilepšení senátorům a poslancům, považuje senátor Miroslav Antl za „nestoudné“ (jak mj. řekl i pro TV Nova a dalším). Pozměňovací návrhy sice prošly ÚPV a ten doporučil ostatním senátorům takto rozhodnout. Překvapením a zklamáním však byl postoj jasné většiny ostatních senátorek a senátorů, kteří nesouhlasili s úvodní „výzvou“ předsedy ÚPV sen. Miroslava Antla – a přehlasovali jeho návrh s tím, že se návrhem nebudou zabývat vůbec. Tento postoj je prakticky schválením navýšení čistého příjmu zákonodárců – a z kontextu výroků a postojů ostatních senátorů je evidentní, že jediným důvodem byla snaha nechat projít přílepek, týkající se jich samotných – a o platy soudců prakticky vůbec nešlo.
Senátor Miroslav Antl tento přístup zákonodárců, kteří kvůli vlastnímu prospěchu nerespektovali českou ústavu, tvrdě kritizoval a považuje ho za skandální. S jeho názorem se ztotožnilo pouze několik málo senátorů, zejm. pan předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, pan senátor Radek Sušil, pan senátor Jiří Dienstbier a paní senátorka Eliška Wagnerová, kteří se nebáli dát najevo svůj nesouhlas proti drtivé většině svých kolegyň a kolegů…
Senátor JUDr. Miroslav Antl je přesvědčen, že stejně jako „jeho“ ÚPV se měl návrhem protiústavního zákona Senát PČR na své plenární schůzi zabývat, což je ostatně základní úlohou Senátu jako horní komory českého Parlamentu...
Den před schůzí odpovídal na dotazy deníku Právo autor předkládaných změn, předseda Ústavně právního výboru Senátu JUDr. Miroslav Antl:
Pokud Senát schválí návrhy změn zákona o platech soudců, zákon nebude platit od 1. ledna, protože se k němu nebude moci vyjádřit Sněmovna. Nevznikne chaos?
„Ne, platy lze kdykoliv zpětně dorovnat. Všude ale slyším, že jsme zvýšili platy soudců, ale to tak není. Navrhujeme je dorovnat, protože respektujeme nález Ústavího soudu (ÚS), který jasně říká, že se soudcům nesmí snižovat platy a že mají být ve výši trojnásobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, nikoli 2,75násobku, jak do Senátu poslala Sněmovna na návhr kabinetu. Když se mzdy budou vypočítávat podle vládního koeficientu, tak v tu chvíli se budeme vypořádávat s další žalobou a stejně podle mě za rok budeme rozhodovat o tom, že platy budeme dorovnávat.“
Je v současné době ospraveditelné zvyšování platů soudců, když se například méně valorizují penze?
„Rozumím tomu, ale respektujeme nález Ústavního soudu a ten říká, že soudcům se nesmí snižovat platy. Proto jsme alespoň doporučili vypustit z předlohy zrušení odvodů na zravotní a sociální pojištění z náhrad poslanců a senátorů.“
Domníváte se, že návrh uspěje na plénu Senátu?
„Předpokládám, že by klub soc. dem. měl podpořit návrh ústavně-právního výboru a z vlastních zkušeností vím, že doporučení výboru bylo vždy v drtivé většině akceptováno. Poslanecký návrh na zrušení pojistného je, když ne přílepek, tak přídavek. ÚS se o zákonodárcích totiž vůbec nezmiňoval a ani o tom nejednala vláda. A v této době by to znamenalo přilepšení až o šest tisíc a já jsem proti tomu, protože jsem z chudého regionu. Proto jsem předložil ten pozměňovací návhr a nyní jsou na mě všichni naštvaní.“
* * *
Páteční schůze Senátu trvala jen krátce. V úvodu jednání se nejprve senátoři rozhodli, že projednají oba návrhy ve zkráceném jednání. Následně pak přijali k novele zákona o platu a dalších náležitostech soudců a dalších ústavních činitelů návrh nezabývat se. Další bod programu - Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí pak byla na doporučení ústavně právního výboru schválena.
* * *
Bezprostředně po skončení pléna reagoval na výsledek hlasování Miroslav Antl v přímém vstupu ze Senátu pro Český rozhlas Radiožurnál.
Vypadalo to, pane senátore, že v Senátu bylo dost odpůrců návrhu zákona tak, jak přišel ze Směmovny. Jak to, že se nakonec zákonem Senát nezabýval a umožnil tak jeho průchod?
„No já jsem to také nepochopil. Po včerejšku jsem měl radost, že ÚPV by měl přesvědčit všechny ostatní, že jiná cesta než 3 násobek je neústavní, protože je v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Většina senátorů nepochopila, že senátor ve svém slibu říká, že bude ctít ústavu a že nálezy Ústatvního soudu jsou závazným výkladem zákonů pro všechny občany, tzn. také pro vládu, která již měla přijít také s koeficientem 3 a ne 2,75. Já jsem přesvědčen, a již jsem to říkal, že se budeme zase za rok scházet ke stížnostem soudců o dorovnání nikoliv navýšení jejich platů, a to Ústavní soud říká jasně."
Je dnešní výsledek v horní komoře pro vás vysloveně zklamáním?
„Zklamání určitě a zklamáním je pro mě, že pro návrh nezabývat se hlasovali i ti, kteří včera hlasovali v ústavně-právním výboru pro můj pozměňovací návrh a pozměňovací návrh paní senátorky Elišky Wagnerové s tím, že musíme respektovat nálezy Ústavního soudu.“
Zaznamenali jsme ale i takové argumenty, že přestože tato norma je považovaná za mírně řečeno nedokonalou, je lepší mít alespoň nějaký základ podle čeho lze vypočítávat platy soudců a státních zástupců. Tento názor nezdílíte?
„Ne, určitě ne. Já jsem přesvědčený, že kdyby prošel náš pozměňovací návrh, tak Sněmovna by měla ještě dostatek času v průběhu ledna ho schválit a v tu chvíli by bylo všechno v pořádku. Soudcům jsou stejně v lednu vypláceny výplaty za prosinec takže by i Ministerstvo práce a sociálních věcí vše stihlo."
Vy sám pane senátore jste pro to, aby stejným tempem rostly i platy ústavních soudců, protože to byl také jeden z návrhů, které jsme zaznamenali ve vašem výboru?
„Ano, já si myslím, že je to naprosto logické. Ono je pochopitelné, že Ústavní soud si sám ve svém nálezu nenavrhl dorovnání platů podle toho koeficientu, ale ono je trošku paradoxní, že vlastně nejvyšší soudci mají menší platy než např. vedení soudů jiných. Takže je to logické a paní senátorka Wagnerová toto navrhla v rámci našeho pozměňavacího návrhu a já jsem se k ní připojil a dalo by se říci, že i většina v ústavně-právním výboru."
Kdybychom to měli stručně shrnout. Vy asi nepochybujete o tom, že se parlament za krátkou dobu bude znovu platy soudců zabývat?
„Já jsem o tom přesvědčen a nepochybuji, že soudci takový popud dají a Ústavní soud již předem vyhlásil, že jakýkoliv jiný návrh nemůže podpořit ani v dalším svém případném nálezu. Takže já jsem přesvědčen, že ano, ale doufám, že to nebude na konci prosince, ale tak, jak má být.“
Související články
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Senatni-ustavni-vybor-navrhl-vyssi-rust-platu-soudcu-258026
http://domaci.eurozpravy.cz/politika/62487-zvysi-jim-platy-soudcum-i-poslancum-senat-to-schvalil/
http://www.denik.cz/z_domova/senatni-ustavni-vybor-navrhl-vyssi-rust-platu-soudcu-20121227.html