Rozhovor pro Parlamentní listy

vydáno 16.07.2014 09:13 | autor: Redakce webu

PARLAMENTNÍ LISTY = krátký rozhovor:

 

1)  Budete i letos kandidovat do Senátu ČR?

Už kandiduji = opět jako nestraník za ČSSD. A níže snad i vyplyne, proč bych byl rád, kdyby se stal „senátor ANTL senátorem:-)

 

2) Jak byste zhodnotil své dosavadní působení v horní komoře Parlamentu?

Já jsem do předchozích voleb šel s ohledem na svou profesní minulost s heslem: SPRAVEDLNOST, BEZPEČNOST, POŘÁDEK – a měl jsem tím na mysli: PRO VŠECHNY…!

Takže velice stručně:

SPRAVEDLNOST PRO VŠECHNY

- hned na začátku se mi podařilo (jako garančnímu zpravodaji) prosadit výrazné zpřísnění trestních sazeb za násilné, mravnostní a drogové nejzávažnější zločiny, a to v rámci schvalování zcela nového trestního zákoníku. Patří sem i spravedlnost pro všechny ústavní činitele, takže i postavení prezidenta republiky Václava Klause před Ústavní soud pro velezradu (ostudná amnestie 2013 aj.), jakož i striktní omezení ústavních činitelů, které se po mnohaletých průtazích nakonec podařilo – a spousta dalších věcí…!

Pokud jde o BEZPEČNOST a POŘÁDEK PRO VŠECHNY, za zcela zásadní považuji zabránění zrušení několika Obvodních oddělení Policie ČR v mém rozsáhlém senátním obvodu, pravidelná komunikace s vedením orgánů činných v trestním řízení a samozřejmě především s občany, pomáhat jim při řešení aktuálních problémů, posílení trestní odpovědnosti darebáků aj.

Jako předseda senátního Ústavně-právního výboru jsem (prokazatelně) mnohonásobně zvýšil aktivitu „svého“ ÚPV – ten se stal nejvýkonnějším výborem v Senátu PČR, což ovšem také znamená, že se do něj nikdo nehrne. Já sám nezůstávám pozadu, ba naopak jsem ze všech senátorů nejčastějším zpravodajem senátních tisků.

V legislativní práci jsem se jako „pětatřicetiletý právník“ shlédl, když v ní navíc mohu uplatnit své více než dvacetileté zkušenosti z praxe státního zástupce, ale i VŠ pedagoga. Ostatně stále opakuji, že v Senátu PČR výrazně chybí právníci – a žádní do něj nesměřují. Pouhých pět procent právníků (číselně 4) je fakt žalostně málo...

 

3) Je něco, co byste chtěl vyzdvihnout? Co se Vám opravdu povedlo?

Já myslím, že jsem se v předchozí odpovědi „navytahoval“ až dost – a už by to mohlo vyznít příliš namyšleně, pyšně a sebestředně… :-) Jinak pravidelně informuji o své práci občany mj. i každoročním Senátorským zpravodajem, v němž průběžně skládám účty ze své činnosti. Tyto zpravodaje, podrobnější zprávy a další materiály lze nalézt na mých webových stránkách www.miroslavantl.cz a na facebooku – a vlastně i na Vašich stránkách www.parlamentnilisty.cz.

 

4) Vždy se najde někdo, kdo by Senát nejraději zrušil. Můžete nám říct, proč by se rušit neměl?

Senát PČR není příliš oblíben a podle mne je to i tím, že je mediálně opomínán. Základ práce Senátu PČR je především v jeho činnosti legislativní, v praxi tedy „kontrolorské až opravárenské“, ostatně byl vždy nazýván „ústavní pojistkou“, když horní komora českého parlamentu odpovídá za čistotu a soulad nových a novelizovaných předpisů s právním řádem ČR, ale i EU. Senát také schvaluje návrhy prezidenta ČR na kandidáty soudců Ústavního soudu, volí další členy různých úřadů – a každý senátor by měl být aktivní ve svém senátním obvodu. Senát považuji za důležitý pro parlamentní soustavu a demokracii. Občané jsou většinou informováni o dění v Poslanecké sněmovně – a Senát stojí stranou. Všimněte si, že vůbec nikdo nesleduje a tedy ani neinformuje občany o aktivitě a  práci senátorů ve výborech, kde se důkladně do podrobností probírají jednotlivé návrhy zákonů a jejich novel, opravují se pozměňovacími návrhy, anebo dokonce končí doporučením na zamítnutí. Tato práce je z hlediska legislativní práce stěžejní a zásadní. Jsem přesvědčen, že více relevantních informací o činnosti senátorů a Senátu by mohlo názor na naši komoru zlepšit. K tomu musím uvést, že Vaše Parlamentní listy dávají senátorům dostatek možností k vyjádření názorů, takže vlastně záleží i na nás, zda chceme svoji práci zveřejnit… :-)

 

5) Kdo si myslíte, že bude absolutním vítězem letošních komunálních a senátních voleb?

Vše stále ukazuje na to, že vyhrát by mělo hnutí „ANO, bude líp“. Chci však věřit, že senátory a komunální politiky budou lidé volit podle konkrétních osobností/kandidátů – a nikoliv jen podle stranické příslušnosti. 

 

6) Jak byste zhodnotil premiéra Bohuslava Sobotku? Myslíte si, že svou pozici zvládá?

Z dostupných veřejných zdrojů se zdá, že práci premiéra zvládá velice dobře. Objektivně to však mohou posoudit ti, kteří s ním přicházejí každodenně do styku a samozřejmě i ostatní členové české vlády.

 

7) Co si myslíte o současném ministrovi financí? Kdo byl podle Vás nejlepší ministr financí? B. Sobotka, M. Kalousek, J. Fischer, nebo Andrej Babiš?

Já tohle fakt neumím. Zase je vidět, že nejsem ten správný politik – a nejsem Brouk „Mirek“ Pytlík, který by všemu rozuměl a mohl posoudit profesionalitu v jiných oborech. Anebo dokonce řídit jakýkoliv úřad či ministerstvo. Byl bych asi schopen se „na dálku“ vyjádřit k rezortům spravedlnosti a vnitra, o ty se dlouhodobě zajímám a osobně znám jejich představitele. Současný pan ministr financí Ing. Andrej Babiš je zcela nesporně mimořádně schopným a pracovitým manažerem profesionálem – a v roli ministra financí působí zatím suverénně a nejlépe z těch Vámi „nabízených“… 

 

8) Jak hodnotíte současného prezidenta M. Zemana?

No, to bude obdobná (nevyhýbavá) odpověď. Pan prezident České republiky Miloš Zeman je mi určitě bližší než předchozí Václav Klaus, mj. i proto, že ve vztahu k Parlamentu ČR plní své sliby – a do Senátu chodí osobně představovat své kandidáty na soudce Ústavního soudu, což Václav Klaus nedělal. Jinak ho hodnotit nemíním… 

 

9) Jaké problémy podle Vás Českou republiku trápí nejvíc?

Ve stručnosti (až telegraficky), v rychlosti a „namátkou“ z mého pohledu je to stav životního prostředí, ekonomická situace, korupce, nezaměstnanost, kriminalita a (ne)pořádek, (ne)vymahatelnost práva, délka soudních řízení, doprava, zdravotnictví, školství… – a někdy i EU :-)

Já se zajímám o to, jak ČR a tedy i občanovi legislativně pomoci – a hlavně o to, „co trápí českého občana…“. 

 

10) Co byste ještě chtěl v Senátu stihnout?

Senát je odkázán především na to, co mu předloží Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR k projednání a schválení – a to se děje průběžně (včetně prázdnin), když jsme vázáni třicetidenní lhůtou, do níž to všechno musíme zvládnout.

Takže bych chtěl stihnout projednat ve „svém“ výboru (a na plénu) co nejvíce věcí, které budou legislativně prospěšné hlavně lidem – a pomohou odstranit či aspoň zlepšit situaci i v těch oblastech, které jsem zmínil předtím. A pokud budu znovu zvolen senátorem, budu mít další čas na to, abych toho stihl ještě více než dosud :-)

 

Ptala se

Ing. Markéta Grušáková

Parlamentní listy

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na svém zasedání 17. června 2019 o plánované fúzi krajských nemocnic nerozhodlo více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU