PARLAMENTNÍ LISTY – otázky = odpovědi:
Dotaz:
Anička K.
služební zákon u ÚS
Má podle vás prezident nějakou šanci u ÚS s kritikou služebního zákona? Anička
Odpověď:
Já osobně jsem přesvědčen, že prezident ČR Miloš Zeman u Ústavního soudu ČR neuspěje. My jsme tento zákon podrobně přezkoumali na schůzi „mého“ Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR a poté i v rámci „celosenátní“ schůze plenární. Konstatovali jsme sice drobné legislativně technické nedostatky a nepřesnosti, které však nebyly důvodem k pozměňovacím návrhům či dokonce k zamítnutí návrhu zákona – a mohou být odstraněny dílčí novelou. Zásadní argumentace pana prezidenta ohledně „politických náměstků“ je irelevantní, resp. právně nepodstatná, když nemůže jít o tzv. přílepek, který by musel Ústavní soud zrušit. Nevím, co dalšího pan prezident dále namítá, ale nevidím důvod pro rušení zákona či jeho části. Služební zákon je dlouhodobým dluhem naší republiky - a prezidentský návrh může jen zkomplikovat čerpání evropských dotací. Pokud dojde na slova nové ministryně pro místní rozvoj paní Karly Šlechtové, neměla by ČR bez zákona o státní správě dostat z EU „ani korunu“, když čerpání evropských peněz je údajně zastaveno až do vyřešení prezidentovy ústavní stížnosti. A to může být velký problém, když ÚS zřejmě nerozhodne do konce tohoto roku. Průměrná délka řízení u ÚS je údajně tři čtvrtě roku…
Zdravím Vás, Aničko!
Dotaz:
Eva Rysá
Čuba
Už se dají prezentovat výsledky pana Čuby v Senátu? Děkuji a omlouvám se, že píšu Vám, ale Vy odpovídáte.
Odpověď:
Zdravím – a děkuji :-)
Aktivitu pana senátora Doc. Františka Čuby budete moci sledovat na webových stránkách Senátu PČR (pod jeho jménem v seznamu senátorů) až od 19.11.2014, kdy se bude konat první plenární schůze horní komory v nové sestavě, resp. období. Teprve po tomto datu bude každý senátor zařazen do konkrétního výboru, v něm pracovat, hlasovat…
Dotaz:
Fletch
25 let demokracie
Vážený pane senátore! Co pro Vás znamenají listopadové události z roku 1989? Jak po 25 letech demokracie vnímáte českou společnost a politickou scénu?
Odpověď:
To je složitá otázka, nad kterou bych strávil spoustu času, protože je toho moc… Takže stručně:
jako občan jsem změnu politických, společenských a ekonomických poměrů vnímal velice pozitivně a s nadějí zejména pro uvolnění demokracie, ale i zlepšení sociálních podmínek tehdejších prokurátorů, resp. státních zástupců, možností bez omezení vycestovat do světa a spoustu dalších nečekaných a nezvyklých změn. Jako prokurátor a SZ, dohlížející na vyšetřování nejzávažnější násilné a mravnostní trestné činnosti, jsem samozřejmě naproti tomu každodenně negativně vnímal prudký (mnohonásobný) nárůst této kriminality s novými prvky organizovaného zločinu, takže mi přibyla další specializace i pro organizovaný zločin. Ve sféře trestního práva nešlo o demokracii, ale mnohdy o anarchii, což ještě „korunovala“ nevídaná amnestie tehdejšího prezidenta Václava Havla… Za největší chybu dodnes považuji, že si stát nedokázal pohlídat průběh „privatizace“ a mnohamiliardové hospodářské „tunely“, ač stačilo novým společenským a ekonomickým poměrům rychle přizpůsobit i právní prostředí, zejména urychleně přijmout moderní trestní zákon (po vzoru jakéhokoliv „zkušeného“ státu, ať již ze západní Evropy či ze Skandinávie). Určitě by se dalo zabránit nedozírným majetkovým škodám, anebo alespoň pachatele trestně stíhat a hlavně trestat… Ale to je pohled trestního právníka, jako občan bych popsal ještě spoustu stránek.
Ale stále doufám, že bude líp :-)
Jako věčný optimista, který se raději dívá (i v tomhle věku :-) ) do budoucna Vás zdravím svým oblíbeným latinským citátem: „Dormit aliquando ius, moritur numquam“, tj.: „Právo občas spí, ale nikdy neumírá“…