PARLAMENTNÍ LISTY – otázky = odpovědi:
HRDELNÍ ZLOČINY - Hepnarová aj.
Dotaz:
Fletch
20.11.2014
Já, Olga Hepnarová
Vážený pane senátore! Příští rok se objeví v českých kinech film: JÁ, OLGA HEPNAROVÁ, kvalitně jste o jejím případu hovořil v dokumentu: HRDELNÍ ZLOČINY: KDYŽ VRAŽDÍ ŽENY (mimochodem, byl to naprosto výborný cyklus HRDELNÍ ZLOČINY). Chystáte se na tento film do kina? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Vážený pane Fletchi,
Vy mne teda zásobujete = zvláště v tomto psychicky náročném týdnu, kdy jsem bojoval se svými odpůrci v Senátu Parlamentu ČR, kteří se mne s pomocí Nejvyššího správního soud ČR a Pirátů snažili diskvalifikovat z voleb (a tedy i kandidatury) do funkcí v horní komoře českého parlamentu. Rozhodlo se až v pátek v poledne, takže se k e-mailové poště dostávám až o víkendu. Ale k věci:
Na cyklus České televize „HRDELNÍ ZLOČINY“ si samozřejmě velice rád vzpomínám. Točili jsme ho celý v pankrácké věznici, mj. i v cele smrti a „popravčí“ místnosti. Tehdy jsem byl ještě prokurátor, resp. státní zástupce – a doprovázel jsem v třídílném seriálu postupně všechny vrahy (některé až pod šibenici).
Dokument „Když vraždí ženy“ je ve druhém dílu - a představuje dva příběhy:
Irena Čubírkovou, matku 7 dětí z Boleráze u Trnavy, která byla popravena v září roku 1966 za vraždu svého druha Ambrože Ščepky, jehož tělo rozřezala, spálila v peci na chleba a hlavu odložila ve vlaku na trati Trnava – Bratislava. Při vyšetřování vyšlo najevo, že 13 let před tím zavraždila i svého manžela Jána Čubírka.
A ještě závažnější případ historicky největší masové vražedkyně v dějinách československé kriminalistiky = Olgy Hepnarové, která 10. července 1973 krátce před 14 hodinou na Strossmayerově náměstí v Praze úmyslně najela nákladním autem na nástupní ostrůvek tramvaje, usmrtila 8 lidí a dalších 11 těžce zranila, a to údajně z nenávisti k lidstvu. Ta byla popravena v roce 1975.
I tento díl se dá najít na internetu z různých zdrojů, například na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=f4ydnct3vVQ
Ten příběh je skutečně úděsný – a mně nijak nechybí. Do kina na něj určitě nepůjdu. Navíc se obávám, aby nebyl účelově zkreslen, jako je jiný film o dvojnásobném vrahovi. Mne zajímají fakta a důkazy…
Další dva díly cyklu HRDELNÍ ZLOČINY „Zabijáci“ a „Bez slitování“ jsou také k dispozici – a jde rovněž o nezkreslené drsné dokumenty, tedy o reálná historická fakta o krvavých nelítostných vrazích. Myslím, že byla v ČT označena jako mládeži nepřístupná = což by mohlo přitáhnout zejména školní mládež :-)
Ostatně, byl jsem i na premiéře (jako „hlavní herec“), takže mne napadá, že bych si tím mohl obohatit svůj dost již pestrý životopis :-)
Závěrem si dovolím poznamenat, že stále více „mých studentů“ se ve svých bakalářských a diplomových pracích zabývá sériovými a masovými vrahy z pohledu historie i současnosti – a bohužel, mají kazuistiky dostatek.
Vřele Vás zdravím, pane Fletchi…! A nezapomínejte také odpočívat = i od psaní… :-)
Policejní ombudsmanka
Dotaz:
Fletch
16.11.2014
Ombudsman Ministerstva vnitra
Pěkný den vážený pane senátore! Ombudsmankou Ministerstva vnitra ČR je paní Mgr. Blanka Besserová. Jak hodnotíte její práci? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Vážený pane Fletchi,
tato otázka je pro mne dost složitá, když nejsem „zvenku“ schopen posoudit práci, která se osobně dotýká ochrany práv příslušníků a (občanských) zaměstnanců Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR a vztahuje se pouze na případy přímo spojené s výkonem služby nebo funkce. Osobně nemám o činnosti paní magistry Blanky Besserové žádné konkrétní poznatky, což je asi dobře, když se už policisté a hasiči mně prakticky nesvěřují – a o její práci jsem neslyšel nic negativního. Jak všichni víme, zejména negativní poznatky a pomluvy se šíří okamžitě – a nezabrání v tom ani služební tajemství. Paní magistru Blanku Besserovou, tehdy Kosinovou, však znám velice dobře z dob svého působení v rámci ministerstva vnitra, ale i předtím, když jsem byl státním zástupcem. Mohu říci, že v době, kdy pracovala jako mluvčí (velice náročného a přísného) pana policejního prezidenta generála JUDr. Jiřího Koláře, ale i později jako mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se chovala vždy vstřícně naprosto profesionálně ke svým kolegům policistům, k nadřízeným i k občanské veřejnosti, měla jen výborné pracovní výsledky, byla oblíbená pro své sympatické vystupování. Zkrátka na ní bylo vidět, že je aktivní sportovkyní – a stejně „fair“ se vždy chovala.
Funkce „Ochránkyně práv policistů a hasičů“ je nepochybně náročná, když se musí zabývat především porušováním jejich základních a dalších práv, řešením případů diskriminace ze strany nadřízených, podřízených, případně i spolupracovníků atd. Všichni slýcháme o stále častějších případech mobbingu a bossingu (resp. šikaně) na různých pracovištích, což se zřejmě nevyhne ani bezpečnostním sborům – a dovedeme si představit, jak složité je takové jednání oznamovat, prokazovat a řešit… Myslím, že tato paní ombudsmanka MV je osobou, která je schopna se svým týmem obdobné problémy řešit.
Pro úplnost dodávám, že policejnímu a hasičskému „ombudsmanovi nepřísluší řešit stížnosti ani trestní oznámení občanů na příslušníky Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR. V případě stížnosti na postup policie je možno kontaktovat Úřad vnitřní kontroly a v případě podezření z trestné činnosti policistů Generální inspekci bezpečnostních sborů. V případě stížnosti na postup hasičů je možno se obrátit na Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. V případě podezření z trestné činnosti hasičů je možno se obracet na orgány Policie ČR….“. To a další skutečnosti se můžeme dozvědět z webových stránek ministerstva vnitra.
Paní ombudsmance i Vám přeji spoustu úspěchů ve všem, co děláte = zejména pro občany, policisty, hasiče aj.! :-)
JUDr. Miroslav Antl
(znovu-senátor)