PARLAMENTNÍ LISTY – otázky = odpovědi:
Dotaz:
volič z ČR
státní zástupce
Nápad poslanců: Každých pět let se bude státní zástupce stěhovat jinam...Podpoříte tento nápad?
Odpověď:
Považuji to za blbost. Je to naprosto nereálné. Nedovedu si představit, že by se to týkalo všech státních zástupců. Pak by se to mělo týkat i soudců a některých policistů. Asi něco jako akce „Kulový blesk“, ovšem celorepublikově – a možná časem i celoevropsky v rámci EU, když už budujeme „jednotný právní systém“… A také si nedovedu představit, že by někdo nastoupil na státní zastupitelství s tím, že se bude každých pět let stěhovat (často s celými rodinami). A navíc by to nic neřešilo. Vždyť i nový poslanec si je schopen v Praze vytvořit osobní vazby za pár měsíců (- a ani neskončí ve vazbě :-) ). Nový zákon o státním zastupitelství předpokládal výměnu na postech vedoucích státních zástupců, tento návrh zákona byl však stažen (o tom jsem mnohokrát psal a vyjadřoval se k tomu)…
A to, co zatím opakovaně neformálně předložila ministryně spravedlnosti v rámci novely zákona o SZ, je jasná snaha o podřízenost SZ politikům. Tohle by měli poslanci uhlídat hned na počátku – a nic takového nedopustit. Takže stručně: takový nápad a podobné nesmysly určitě nepodpořím…!
Dotaz:
Silvie S.
budou nové volby?
Pokud by byl rozsudek k údajně nezákonně sestaveným kandidátkám platný, co by bylo pak? Nové volby?
Odpověď:
Pokud máte na mysli zprávu, že Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že sestavení kandidátky olomoucké ČSSD pro předčasné sněmovní volby bylo nezákonné, jde o nepravomocné rozhodnutí.
Pokud jde o neplatnost voleb, vždy záleží na výroku inkriminovaného rozhodnutí, který by musel obsahovat i takovou součást výroku, že se musí volby opakovat. Neznám výrok soudního rozhodnutí, na které se ptáte, ale myslím si, že soud pouze konstatuje, co výše uvádím, takže nic o příp. nových volbách…
Dotaz:
Martin Ryk
soudní řízení
Jak je možné, že soudní řízení trvá u každého soudu různě dlouho, a často je odlišnost v řádech měsíců či roků? Není možné soudy donutit rozhodovat rychleji. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Obecně délka soudního řízení záleží na náročnosti, resp. složitosti, konkrétní kauzy, na zatížení soudce, ale i na jeho přístupu k práci (tak jako je tomu u všech profesí), na součinnosti procesních stran atd. Pokud jde o průtahy v soudním řízení, lze si stěžovat předsedovi příslušného soudu, popř. (posléze) ministryni spravedlnosti, a to s odkazem na čl. 38 odst. 2 Listiny základních práv a svobod, podle kterého má každý právo, aby jeho věc byla projednána bez zbytečných průtahů. Jsem přesvědčen, že trestní řízení i civilní proces musí řešit i rekodifikace obou zásadních procesních norem, na které však čekáme spoustu let… Zdravím!